سوالات متداول در مورد زیبایی دندان و مرکز طراحی لبخند دکتر نامداری
عوارض بلیچینگ چه می تواند باشد؟

معمولا عوارض خاصی ندارد اما ممکن است کمی باعث حساسیت دندانی شود که خیلی زودگذر و در حد یکی دو روز است.

بعد از انجام زیبایی دندان چه مراقبت هایی انجام دهیم؟

مراقبت هایی که در روتین دندان خود انجام می‌دهید.

مسواک و نخ دندان روزی دو مرتبه

استفاده از مسواک نرم

خمیر دندان استفاده بشود

آب نمک و جوش شیرین استفاده نشود

از خوردن غذاهای سفت و سخت مانند نان خشک و کارهایی از جمله خوردن تخمه و جویدن ناخن پرهیز کنید.

بلیچینگ چقدر دوام دارد؟

بستگی به سبک زندگی و نوع تغذیه افراد دارد که چه مقدار سیگار، قهوه، قلیون و ... استفاده کنند. معمولا بلیچینگ بین 6 ماه تا یک سال تاثیر خود را دارد. همچنین فرد اگر بلیچینگ خانگی انجام داده باشد، قالب را دارد و تنها باید مواد آن را تهیه کند.

 

 

آیا کامپوزیت ونییر باعث پوسیدگی و یا بیماری لثه می‌شود؟

در صورت بهداشت ضعیف دهان و دندان، دندان‌های شما چه کامپوزیت ونیرشده باشد و چه نشده باشد، دچار پوسیدگی خواهند شد و این ربطی به انجام کامپوزیت ونیر روی دندان‌ها ندارد.

در صورتی که دندانپزشک درانجام درمان ونییر کامپوزیت مهارت لازم را داشته باشد،و بیمار بهداشت دهانی خود را رعایت کند جای نگرانی در این مورد نیست ولی درصورتی که کار به درستی واصولی انجام نگیرد و مشکلاتی از جمله :

تماس باز بین دندانها ، وجود درز بین پوسته ونیر و دندان ، ضخامت زیاد مواد کامپوزیتی وجود داشته باشد احتمال ایجاد پوسیدگی و بیماری لثه وجود دارد.

آیا می‌توان لمینیت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر را در دوران بارداری انجام داد؟

خیر، بهتر است که انجام این اقدامات زیبایی به بعد از دوران بارداری موکول شود.

تفاوت کامپوزیت و لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان پس از آماده سازی دندان و قالبگیری ، توسط لابراتوار ساخته میشود و به تعداد جلسات حدود 2 الی 3 جلسه نیاز دارد ولی ونییر کامپوزیت توسط دندانپزشک و دریک جلسه قابل انجام است و نیاز به قالبگیری ندارد . 

آیا انجام لمینیت دندان نیاز به تراش دارد؟

در انجام لمینیت سرامیکی برروی دندان لازم است که دندان به میزان جزئی به‌منظور جبران ضخامت لمینیت تراش داده شود که این تراش صرفاً در سطح خارجی دندان و به میزان 3/0 تا 7/0 میلی‌متر می‌باشد و با تراش روکش که دور تا دور سطح دندان تراش می‌خورد و دندان کوچک می‌شود متفاوت است.

میزان دوام لمینیت سرامیکی چقدر است؟

میزان دوام و ماندگاری لمینیت دندان به مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه‌ای بیمار بستگی دارد.

میانگین عمر لمینیت سرامیکی بین 10 تا 15 سال است ولی در کل لمینیت دندان از جمله روش‌های بلندمدت درمان دندانپزشکی به‌حساب می‌آید و ویژگی اصلی این درمان متقاومت، استحکام و نفوذ‌ناپذیربودن آن است؛ بدین معنی که به‌راحتی شکسته نمی‌شود و رنگ نمی‌گیرد.

آیا بعد از لمینیت، دندانها حسّاس می‌شوند؟

کمی حسّاسیت بعد از انجام لمینیت، طبیعی است ولی این حسّاسیت مثل سایر درمان‌های دندانپزشکی که بعد از کار کمی دندانها حسّاس می‌شوند، گذرا و کوتاه است و با خمیردندان‌های ضد حسّاسیت برطرف می‌شود.

آیا دندان‌هایی که لمینیت‌ شده‌اند بیشتر دچار پوسیدگی می‌شوند؟

در صورت بهداشت ضعیف دهان و دندان، دندانهای شما چه لمینیت سرامیکی شده‌ باشد و چه نشده باشد، دچار پوسیدگی خواهند شد و این ربطی به انجام لمینیت روی دندان‌ها ندارد و در واقع لمینیت روی دندان نه موجب پوسیدگی می‌شود و نه از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و مراقبت‌های بهداشتی زیباجو عامل مهمی در جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

آیا درمان‌های دیگر بعد از انجام لمینیت سرامیکی روی دندان قابل انجام است؟

بله؛ به دلیل اینکه لمینیت صرفاً سطح بیرونی دندان را پوشش می‌دهد. اگر دندان نیاز به درمان‌های دیگر مثل ترمیم یا پرکردن و یا عصب‌کشی داشت از سطح پشتی قابل انجام است.  

بلیچینگ دندان به چند روش انجام می شود؟

 بلیچینگ خانگی(home bleaching) و بلیچینگ مطبی (office bleaching) و ترکیبی از این دو.

 روش بلیچینگ در مطب سریعتر است ولی نیاز به چندین جلسه تکرار و دوام کمتر دارد اما روش بلیچینگ در منزل زمان‌بر تر است اما دوام و ماندگاری آن بیشتر است.

 روش ترکیبی نیز که بهترین حالت ممکن است با انجام بلیچینگ در مطب و ادامه آن درخانه می‌توان به نتیجه ای بهتر و بادوام تر دست پیدا کرد.

بلیچینگ دندان چیست؟

 بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از محافظه کارانه ترین و ابتدایی ترین روش های زیباسازی لبخند است. این روش در صورتی که دندان هایی مرتب وسالم دارید بهترین و ارزانترین روش در دندانپزشکی است.

چگونه بلیچینگ مطبی انجام می‌گیرد؟

 انجام بلیچینگ مطبی در جلسه ای حدودا یک ساعته در مطب انجام می‌شود که چندین مرتبه مواد سفیدکننده با غلظت های بالاتر با فاصله زمانی بر روی دندان ها قرار می‌گیرد. به دلیل قدرت بالاتر مواد سفیدکننده مطبی، روشن شدن دندان ها در طی زمان کمتری حاصل می‌شود.

چگونه بلیچینگ خانگی انجام می‌گیرد؟

 روش انجام بلیچینگ خانگی بدین صورت است که دندانپزشک زیبایی از دندان های شما قالب گیری می‌کند و در جلسه ی بعد، یک تری شفاف مخصوص زیباجو که فیت دندان های وی هست به همراه ماده سفیده کننده به زیباجوی محترم تحویل می‌دهد.

 همچنین در این جلسه آموزش های استفاده از تری به همراه ماده سفیدکننده به زیباجو داده می‌شود.

 بسته به میزان قدرت ماده سفید کننده، زمان استفاده از تری شفاف به همراه ماده در طی شبانه روز در منزل متفاوت است. هرچه میزان قدرت ماده بیشتر باشد، زمان مورد نیاز برای تغییر رنگ دندان ها کمتر است و بالعکس.

 به طور میانگین مدت زمان درمان بلیچینگ خانگی برای هر فک 2 تا 3 هفته می باشد که بسته به نوع بدرنگی دندان ها ممکن است زمان بیشتری هم مورد نیاز باشد.

روش بلیچینگ در مطب سریعتر است یا در خانه؟!

 روش بلیچینگ در مطب سریعتر است ولی نیاز به چندین جلسه تکرار و دوام کمتر دارد اما روش بلیچینگ در منزل زمان‌بر تر است اما دوام و ماندگاری آن بیشتر است.

 روش ترکیبی نیز که بهترین حالت ممکن است با انجام بلیچینگ در مطب و ادامه آن درخانه می‌توان به نتیجه ای بهتر و بادوام تر دست پیدا کرد.

لمینت سرامیکی چیست؟

 لمینت دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک است که همانند یک لنز چشمی روی سطح دندان چسبانده می‌شود. به وسیله این روش می‌توان مشکلات ظاهری دندان ها مثل بدرنگی ، بدشکلی و نامرتبی دندان را اصلاح کرد.

 لمینت سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند یکی از بهترین و با کیفیت ترین درمان ها محسوب می‌شود و وقتی به درستی به دندانها چسبانده شود به شدت مقاوم و مستحکم است و شباهت ظاهری این پوسته نازک به دندان باعث می‌شود نتیجه نهایی کاملا طبیعی جلوه کند و زیباجو از داشتن لبخندی با درخشندگی کافی لذت ببرد.

عمر درمان لمینت سرامیکی چقدر است؟

 بین 10 تا 15 سال است.نحوه نگهداری زیباجو هم در مدت زمان ماندگاری لمینت ها موثر است. ویژگی اصلی لمینت سرامیکی مقاومت ،استحکام و نفوذ ناپذیربودن آن است؛ یعنی اینکه به راحتی شکسته نمی‌شود و رنگ نمی‌گیرد.

بعد از انجام درمان لمینت سرامیکی آیا انجام درمان های دیگر امکان پذیر است؟

 بعد از انجام درمان لمینت سرامیکی امکان انجام درمان های دیگر از جمله ترمیم پوسیدگی، درمان ریشه یا عصب کشی از پشت دندان وجود دارد و نیازی به برداشت پوسته لمینت دندان نیست. به دلیل اینکه پوسته لمینت دندان بر روی سطح جلویی دندانها نصب شده است، باقی درمان ها از پشت دندانها قابل انجام است.

کاربردهای لمینت دندان چیست؟
  •  بهبود بدرنگی دندانها
  •  پوشش مناسب برای دندانهای پوسیده شده و ساییده شده
  •  درمان دندانهای شکسته شده، ترک خورده و یا لب پرشده
  •  اصلاح نامرتبی خفیف دندانها
  •  بستن فضاهای بین دندانها
اصلی ترین کاربرد لمینت دندان چیست؟

 اصلی ترین کاربرد لمینت دندان مرتب کردن دندانها در بهم ریختگی های خفیف دندانی است. درمان لمینت صرفا برای اصلاح بهم ریختگی های خفیف دندانی است که نیاز به تراش و آماده سازی مختصر دارند ولی در نقطه مقابل اگر بهم ریختگی دندانی شدید باشد و مشکلات اکلوزالی و فکی زیباجو پیچیده باشد نیاز به تراش دندان برای اصلاح با لمینت زیاد است. در نتیجه درمان لمینت در این شرایط توصیه نمی شود و درمان اصولی ارتودنسی می باشد.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر دندان یک روش درمانی و زیبایی در دندانپزشکی ترمیمی است که توسّط دندانپزشک زیبایی با مواد کامپوزیتی انجام می‌گیرد و زیبایی دندان‌ها با کامپوزیت چندین برابر می‌شود.

 کامپوزیت ونیر به روشی برای اصلاح شکل، فرم و رنگ دندانها با مواد ترمیمی دندان پزشکی (کامپوزیت) به صورت محافظه کارانه گفته می‌شود که مواد مانند خمیری نازک روی سطح دندان توسط دندانپزشک زیبایی قرار داده شده و سپس شکل و فرم داده می‌شود.

 در چند جلسه انجام می‌شود و با چه نام هایی آن را می‌شناسند؟

 این روش معمولا در یک جلسه و عمدتا بدون تراش دندان قابل انجام است .

 کامپوزیت ونیر را معمولا با نام های ونیر کامپوزیت، لمینت کامپوزیتی و کامپوزیت دندان می‌شناسند.

چه موقع از کامپوزیت ونیر استفاده شود؟

 در واقع کامپوزیت ونیر هم کاربرد زیبایی و هم کاربرد درمانی دارد؛ که برای ارتقاء زیبایی به‌منظور اصلاح رنگ، شکل، فرم و یا فاصله‌ی بین دندانی (دیاستم) انجام می‌شود و برای جنبه‌ی درمانی، درمان مناسبی برای افرادی است که   نقص مینایی دارند و یا به علت‌های مختلف مثل دندان‌قروچه یا افزایش سن دچار سایش و پریدگی لبه‌های دندانی شده‌اند.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

 کامپوزیت دندان طول عمر مشخصی ندارند و باید گفت که طول عمر کامپوزیت ونیر به مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه‌ای بیمار دارد.

البته که کیفیت مواد کامپوزیتی که مورد استفاده قرار می‌گیرد و اصولی انجام‌دادن کار توسّط دندانپزشک زیبایی به‌طور مستقیم در طول عمر کامپوزیت دندان اثر دارند ولی بعد از کار، این شما هستید که باید برای حفظ سلامتی آنها کوشا باشید.

  • طبق آمار گزارش‌شده، میانگین طول عمر مفید کامپوزیت، 5 تا 7 سال است که با مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه‌ای زیباجو می‌تواند تا بیشتر از این مقدار هم برسد.

قابل ذکر است که کامپوزیت‌ها قابل پالیش هستند. با پالیش‌کردن، رنگ و درخشندگی کامپوزیت تا حدّ زیادی به حالت اوّل برمی‌گردد و اگر زنگ ناشی از مواد غذایی روی کامپوزیت نشسته باشد برطرف می‌شود.

آیا درمان کامپوزیت دندان برای شما مناسب است؟

این مورد بعد از معاینه‌ی حضوری و بررسی توسّط دندانپزشک زیبایی مشخّص می‌شود.

موارد مشخّصی وجود دارد که در صورت وجود این موارد شما نمی‌توانید کامپوزیت ونیر انجام دهید. مثلاً اگر بهم‌ریختگی دندانها خیلی شدید باشد، شما کاندید درمان ارتودنسی هستید. زیرا برای انجام درمان کامپوزیت تراش زیادی در دندانها لازم است و سلامت دندانها و همچنین لثه‌ها به‌خطر می‌افتد.

موارد دیگر از جمله برجسته‌بودن دندانها، مشکلات شدید رابطه فکّی نسبت به همدیگر و یا کج‌بودن خط وسط دندان‌ها (میدلاین) با کامپوزیت ونیر قابل اصلاح نیست و درمان‌های ارتودنسی و جرّاحی فک برای آنها تجویز می‌شود.

عوارض کامپوزیت ونیر چیست؟
  • بروز حسّاسیت دمایی پس از کامپوزیت ونیر
  • شکستگی دندان‌های ونیرشده
  • تغییر رنگ دندان‌های کامپوزیت ونیرشده
  • التهاب لثه پس از کامپوزیت ونیر
نحوه انجام و مدت زمان کامپوزیت ونیر به چه صورت است؟

 نحوه انجام کار به این صورت است که دندانپزشک یک لایه نازک از مواد کامپوزیتی بر روی سطح بیرونی دندان قرار می‌دهد، سپس با نور مخصوص ( دستگاه لایت کیور) باعث سخت شدن کامپوزیت می‌شود و در مرحله بعد به آن شکل و فرم می‌دهد. سپس با وسایل مخصوص مرحله پالیش و یا ایجاد حداکثر درخشندگی در دندان انجام می‌شود.

 از آنجا که این لایه کامپوزیت قرار داده شده بسیار نازک است نیازی به تراش دندان نیست ولی در شرایطی خاص مثل موقعیت هایی با کمی نامرتبی در دندانها و یا عقب جلو بودن آنها شاید نیاز به کمی تراش در دندان باشد.

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر چقدر است؟

انجام کامپوزیت ونیر 8 تا 10 دندان در یک جلسه امکان پذیر است و طول مدت حدودی آن 4 ساعت می باشد که حین کار در صورت تمایل زیباجو هنگام کار استراحت داده می‌شود.

رنگ کامپوزیت ونیر را چگونه انتخاب می‌کنیم؟

 تعیین کننده اصلی در رنگ کامپوزیت مورد استفاده خواسته وانتظارات زیباجوی محترم است. چرا که بعضی از زیباجویان رنگ های بلیچ (روشن) و یا سوپر بلیچ (خیلی روشن) را ترجیح می‌دهند و بعضی زیباجویان رنگ های نچرال یا طبیعی را انتخاب می‌کنند.

 از معیارهای موثر بر انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر توسط زیباجو می توان به جنسیت افراد، سن، رنگ پوست و چهره زیباجو اشاره کرد که بهتر است دندانپزشک درجلسه مشاوره، یعنی قبل از شروع درمان ونیر کامپوزیت از انتظارات زیباجو مطلع شود تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه زیباجو رنگ کامپوزیت انتخاب شود.

 بهتر است هنگام انتخاب رنگ به تجربه و پیشنهادات دندانپزشک زیبایی توجه کرده و نظر افراد دیگر مانند دوستان ونزدیکان خود را جویا شوید تا انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر ساده تر شود.

چه موقع از کامپوزیت ونیر استفاده می شود؟

 کامپوزیت ها مواد همرنگ دندان هستند که در دندانپزشکی معمولا برای ترمیم و پرکردگی دندان های جلو استفاده می‌شوند. از جمله موارد کامپوزیت ونیر به اصلاح موارد زیر می‌توان اشاره کرد :

 نا منظمی های خفیف دندان

 اصلاح بدرنگی های دندانی

 اصلاح فواصل بین دندانی

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟!

 هرکدام مزایایی دارد و آن را با توجه به مزایا و شرایط فرد، خواسته ها و شرایط دندانی و اینکه که کدام کار برای آن ها مناسب تر است، انتخاب می کنیم.

 هزینه ها متفاوت است. لمینت سرامیکی هزینه بیشتری دارد چون پروسه ی زمانی بیشتری دارد و لابراتوار دخیل می‌شود که باید این لمینت ها را بسازد و یه مقداری هم اگر کمی لپ پری یا ترمیم یا از روی دندان کنده شود ترمیم دندان کمی سخت تر است اما کامپوزیت معمولا ترمیم آن آسان تر است.