کامپوزیت ونییر چیست؟

 کامپوزیت ونییر به روشی برای اصلاح شکل ،  فرم و رنگ دندانها با مواد ترمیمی دندان پزشکی (کامپوزیت) به صورت محافظه کارانه گفته میشود که مواد مانند خمیری نازک روی سطح دندان توسط دندانپزشک زیبایی قرار داده شده و سپس شکل و فرم داده میشود.

 در چند جلسه انجام می شود و با چه نام هایی آن را میشناسند؟

 این روش معمولا در یک جلسه و عمدتا بدون تراش دندان قابل انجام است .

 کامپوزیت ونییر را معمولا با نام های ونییر کامپوزیت، لمینیت کامپوزیتی و کامپوزیت دندان میشناسند

 میزان دوام :

 میزان دوام و ثبات رنگ کامپوزیت ونیر به میزان مراقبت و رفتار زبباجو بستگی دارد .

 هرچه رعایت بهداشت دهان و دندان بهتر انجام شود و میزان مصرف غذاهای رنگی که روی دندان طبیعی هم موثر هستند، کمتر باشد عمر کامپوزیت ونیر هم بیشتر خواهد بود. همچنین این روش وابستگی زیادی به هنر و تجربه دندانپزشک دارد

 نحوه انجام و مدت زمان کامپوزیت ونیر؟

 نحوه انجام کار به این صورت است که دندانپزشک یک لایه نازک از مواد کامپوزیتی بر روی سطح بیرونی دندان قرار میدهد ، سپس با نور مخصوص ( دستگاه لایت کیور) باعث سخت شدن کامپوزیت میشود و در مرحله بعد به آن شکل و فرم میدهد . سپس با وسایل مخصوص مرحله پالیش و یا ایجاد حداکثر درخشندگی در دندان انجام میشود.

 از آنجا که این لایه کامپوزیت قرار داده شده بسیار نازک است نیازی به تراش دندان نیست ولی در شرایطی خاص مثل موقعیت هایی با کمی نامرتبی در دندانها و یا عقب جلو بودن آنها شاید نیاز به کمی تراش در دندان باشد.

 مدت زمان انجام کامپوزیت ونییر؟:

 همانطور که در بالا اشاره شد انجام کامپوزیت ونیر 8 تا 10 دندان در یک جلسه امکانپذیر است و طول مدت حدودی آن 4 ساعت می باشد که حین کار در صورت تمایل زیباجو هنگام کار استراحت داده می شود.

 رنگ کامپوزیت ونییر را چگونه انتخاب میکنیم ؟

 تعیین کننده اصلی در رنگ کامپوزیت مورد استفاده خواسته وانتظارات زبباجوی محترم است . چرا که بعضی از زیباجویان رنگ های بلیچ (روشن) و یا سوپر بلیچ(خیلی روشن) را ترجیح می دهند و بعضی زیباجویان رنگ های نچرال یا طبیعی را انتخاب میکنند .

 از معیارهای موثر بر انتخاب رنگ کامپوزیت ونییر توسط زبیاجو می توان به جنسیت افراد ،سن، رنگ پوست چهره زیباجو اشاره کرد که بهتر است دندانپزشک درجلسه مشاوره ،یعنی قبل از شروع درمان ونییر کامپوزیت از انتظارات زیباجو مطلع شود تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه زیبباجو رنگ کامپوزیت انتخاب شود.

 بهتر است هنگام انتخاب رنگ به تجربه و پیشنهادات دندانپزشک زیبایی توجه کرده و نظر افراد دیگر مانند دوستان ونزدیکان خود را جویا شوید تا انتخاب رنگ کامپوزیت ونییر ساده تر شود

 چه موقع از کامپوزیت ونییر استفاده می شود ؟

 کامپوزیت ها مواد همرنگ دندان هستند که در دندانپزشکی معمولا برای ترمیم و پرکردگی دندان های جلو استفاده میشوند. از جمله موارد کامپوزیت ونییر به اصلاح موارد زیر میتوان اشاره کرد:

 نا منظمی های خفیف دندان

 اصلاح بدرنگی های دندانی

 اصلاح فواصل بین دندانی